Rekuperacja, klimatyzacja, wentylacja

REKUPERACJA

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Podstawa obecnie budowanych domów i biur. Dzisiejsza technologia budowy wymaga skutecznej a jednocześnie energooszczędnej wentylacji budynku, sama wentylacja grawitacyjna już nie wystarczy. Dlatego na rynek wprowadzono rekuperatory, których zadaniem jest wymieniać powietrze w budynku przy jednoczesnym odzysku ciepła.

Każdy inwestor, który zajmuje się budową domu szuka rozwiązań, które przyniosą jemu oszczędności w późniejszym jego użytkowaniu. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie w budynku rekuperacji, która dzisiaj jest podstawą domów pasywnych, a coraz częściej montowana jest w każdym domach nowych i już użytkowanych, gdzie można uzyskać dotację na rekuperację z Programu Czyste Powietrze. To za pomocą rekuperacji, a dokładnie jej serca, czyli rekuperatora do nowego domu jest transportowane świeże powietrze i wyrzucane powietrze „zużyte”. Dzięki wymianie powietrza użytkownicy domów, biur, powierzchni handlowych, czy też innych powierzchni komercyjnych mają możliwość życia lub pracowania w dobrze dotlenionych pomieszczeniach.

Montaż rekuperacji trwa od trzech do dziesięciu dni w domach mieszkalnych, w budynkach komercyjnych rekuperację rozkłada się nawet kilkanaście tygodni. Należy zacząć od dobrego rozplanowania wentylacji mechanicznej, czyli projektu rekuperacji. Następnie przygotowuje się miejsca z nawiewaniem i wywiewaniem powietrza, są to zazwyczaj otwory w stropie, czy też podwieszone pod stropem puszki rozprężne. Kanały typu spiro, lub kanały flex prowadzimy pod lub na stropie, do tego na tym etapie prac doprowadzamy czerpnię oraz wyrzutnię. Na koniec montujemy rekuperator, który uruchamiamy wraz z dniem wprowadzenia się inwestorów do nowego domu. Wtedy też inwestor zaczyna sterować rekuperatorem we własnym domu.

KLIMATYZACJA

Klimatyzacja to najprostszy i najszybszy sposób utrzymania oczekiwanych parametrów wilgotnościowo – temperaturowych w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, laboratoryjnych a także wielu innych. Klimatyzacja to inaczej pompa ciepła powietrze powietrze – najczęściej spotykana, która podobnie jak lodówka składa się ze sprężarki, zaworu rozprężnego, wymiennika lub wymienników ciepła i wentylatorów.

Działanie klimatyzacji opiera się na czynniku, który znajduje się w obiegu klimatyzacji. Schłodzenie powietrza, ale dzisiaj również i ogrzanie umożliwia obieg między skraplaczem a a parownikiem, gdzie w zależności od funkcji klimatyzator pozbywa się ciepła lub zimna. Najczęstszymi obecnie używanymi czynnikami są R410A (czyli mieszanina czynnika R32 i R125) i coraz bardziej pospolity R32.

Przy podejmowaniu decyzji o założeniu klimatyzacji w domu oprócz komfortu istotnym argumentem są również koszty. Po pierwsze jest to koszt samego montażu, czyli w zależności gdzie Państwo chcą zainstalować klimatyzator należy wziąć pod uwagę trudność instalacji tj.przewiertów, montażu agregatu zewnętrznego jak i rodzaju oraz miejsca instalacji jednostek wewnętrznych. Do tego należy wziąć pod uwagę długość instalacji, czyli odległości między agregatem zewnętrznym a jednostkami wewnętrznymi.

S.E.E.R., czyli sezonowa efektywność chłodzenia i S.C.O.P. – sezonowa efektywność grzania to współczynniki, które im wyższe tym bardziej sprzyjają naszym oszczędnościom. Przy wyborze należy porównać te parametry, gdyż oprócz klasy energetycznej one zapewnią nam oszczędności w użytkowaniu.

Oczywiście należy pamiętać o wyborze jednostki, tutaj tanie klimatyzatory mają zazwyczaj niższą klasę energetyczną od jednostek droższych, podobnie jest z markami – te tańsze stosują tańsze rozwiązania, które dają efekt w przyszłości przy użytkowaniu urządzenia.

WENTYLACJA

Wentylacja to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczania w jego miejsce powietrza świeżego. Wentylacja jest konieczna ponieważ powietrze we wszystkich pomieszczeniach stale ulega zanieczyszczeniu. Wentylacja pomieszczeń może następować w sposób naturalny. Dzięki różnicy temperatury, a więc i gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz dzięki działaniu wiatru powietrze dostaje się do budynku przez nieszczelności w oknach i drzwiach lub przez specjalne nawiewniki, a wydostaje się przez kratki i kanały wentylacyjne. Skuteczność wentylacji naturalnej, zwanej też grawitacyjną, zależy od warunków atmosferycznych.


Wentylacja może także działać w sposób mechaniczny. Wymiana powietrza jest wtedy niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu wentylatora. Najprostszym rozwiązaniem jest Wentylacja wywiewna polegająca na zainstalowaniu wentylatorów w kanałach wentylacyjnych. W takim systemie wentylacji powietrze dostaje się do budynku przez nieszczelności okien i drzwi lub przez nawiewniki, podobnie jak w wentylacji naturalnej. Uniezależniamy się jednak od kaprysów przyrody, zmniejszających skuteczność usuwania powietrza z pomieszczeń.

Wentylacja może także działać w sposób mechaniczny. Wymiana powietrza jest wtedy niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu wentylatora. Najprostszym rozwiązaniem jest Wentylacja wywiewna polegająca na zainstalowaniu wentylatorów w kanałach wentylacyjnych. W takim systemie wentylacji powietrze dostaje się do budynku przez nieszczelności okien i drzwi lub przez nawiewniki, podobnie jak w wentylacji naturalnej. Uniezależniamy się jednak od kaprysów przyrody, zmniejszających skuteczność usuwania powietrza z pomieszczeń.

Zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość dostosowania jej wydajności do faktycznych potrzeb mieszkańców, dzięki temu można stworzyć komfortowe warunki w pomieszczeniach. Regulacja systemu wentylacji mechanicznej może odbywać się automatycznie.

Lepszym rozwiązaniem jest Wentylacja nawiewno-wywiewna, w której zarówno doprowadzanie, jak i usuwanie powietrza jest możliwe dzięki wentylatorowi.

Wentylacji nie należy mylić z klimatyzacją. Klimatyzacja to proces nadawania powietrzu w pomieszczeniach określonych właściwości, na przykład nawilżanie, osuszanie, podgrzewanie, chłodzenie. Urządzeni i instalacje są więc bardziej skomplikowane.

Scroll to Top