Odnawialne źródła energii
Odnawialne źródła energii to źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie (surowce odnawialne). Takimi źródłami są słońce, wiatr, woda, biomasa, biogaz oraz biopłyny.
Do energii odnawialnej zalicza się również ciepło pozyskane z ziemi (energia geotermalna), powietrza (energia aerotermalna), wody (energia hydrotermalna) oraz spalania biomasy.
Jednym z odnawialnych źródeł ciepła, które posiadamy w ofercie są pompy ciepła. Pompy ciepła są urządzeniami, które potrafią pobrać energię cieplną z otaczającej przyrody i przenieść ją do systemu grzewczego budynku, przy jednoczesnym „przetworzeniu” jej na wyższy poziom energetyczny. Oznacza to, że energia cieplna przyrody pobierana jest przy niskiej temperaturze nośnika np. gruntu, powietrza itp., a przekazywana jest do systemu grzewczego budynku.
Energia odnawialna jest energią przyszłości, a pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem, aby efektywnie i ekologicznie wykorzystywać tę bezpłatną energię do ogrzewania naszych domów. Dzięki nim chronimy środowisko naturalne, swój portfel i stajemy się bardziej niezależni od międzynarodowych uwarunkowań polityczno-ekonomicznych.
- Wyróżniamy kilka typów pomp ciepła:
- powietrzne (pompy ciepła typu powietrze-woda)
- gruntowe (typu glikol-woda)
- do ciepłej wody (powietrzna pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej
- Niektóre z urządzeń przygotowane są do współpracy z kotłem czy instalacją fotowoltaiczną.
Pompy do ciepłej wody użytkowej efektywnie wykorzystują darmową energię z powietrza do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Urządzenia mogą współpracować z innymi systemami grzewczymi, a ich montaż jest niezwykle łatwy. Oprócz tego mają dodatkową zaletę – mogą zapewnić przyjemny chłód w upalne dni.
W przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda, dolnym źródłem ciepła (a jednocześnie nośnikiem ciepła) jest po prostu powietrze. Wentylator przetłacza je przez parownik, w którym część energii cieplnej powietrza przejmowana jest i przekazywana do systemu grzewczego budynku i podgrzewania ciepłej wody.
Pompy ciepła typu glikol-woda pozyskują energię cieplną z gruntu poprzez instalację dolnego źródła ciepła. Wykonuje się ją na dwa sposoby: jako poziomy lub pionowy wymiennik gruntowy. Od głębokości 15 m gleba ma stałą temperaturę 10°C i doskonale nadaje się do wykonania odwiertu pod sondę (pionowy kolektor gruntowy).